Nadbiskup Križić predvodio misno slavlje u župi sv. Duha – Lovreć Opanci

Splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić predvodio je misno slavlje na drugu korizmenu nedjelju, 16. ožujka, u župi sv. Duha Lovreć-Opanci. Misu su suslavili mjesni župnik fra Dinko Bošnjak i nadbiskupov tajnik don Renato Pudar, a liturgijsko pjevanje predvodio je mješoviti župni zbor pod ravnanjem gđe. Renate Kolovrat.

Prije početka misnoga slavlja okupljenim se vjernicima obratio župnik, koji je uputio srdačnu dobrodošlicu nadbiskupu Križiću te izrazio radost župne zajednice zbog njegova dolaska, istaknuvši duboke povijesne veze ove župe najprije s Makarskom biskupijom, a potom sa Splitsko-makarskom nadbiskupijom. Podsjetio je kako su župu Lovreć-Opanci od samih početaka pastorizirali franjevci te da su u njoj do danas djelovala 44 župnika. Naglasio je da župa danas broji oko tisuću vjernika, a kroz godine je dala veliki broj duhovnih zvanja, među kojima su sedmorica biskupa i 33 svećenika. Župnik je podsjetio da nadbiskup Križić među njima boravi po drugi put te je izrazio zahvalnost što je u ovoj prigodi došao blagosloviti relikvijar s moćima sv. Antuna Padovanskog. „Velika nam je radost što ćemo imati među sobom relikvije ovog sveca svega svijeta“, istaknuo je fra Dinko. Na kraju je nadbiskupu zahvalio na njegovoj pastirskoj prisutnosti koja ih jača u vjeri i zajedništvu: „Samo s Vama smo s Crkvom, samo s Crkvom smo s Kristom. Hvala Vam što ste s nama i među nama“.

Nadbiskup je u homiliji progovorio o evanđeoskom događaju Isusova preobraženja, istaknuvši njegovu važnost za život svakog vjernika. Preobraženje na Taboru bilo je, kako je rekao mons. Križić, priprema za susret s onim „posve drugačijim Isusovim licem“, licem patnika u Getsemaniju. „Lako je slijediti Isusa i biti s njim na Taboru, tj. biti uz njega kada u životu sve ide dobro. Međutim, vjernost učenika se provjerava u Getsemaniju“, poručio je nadbiskup. Govoreći o Petru koji želi ostati na gori i „kampirati“, mons. Križić je istaknuo kako je njegova reakcija posve ljudska, ali i pogrešna jer se ne mogu izbjeći križ i patnja. „Dok Isus, Mojsije i Ilija razgovaraju o Isusovu ‘izlasku’, Petar Isusu savjetuje ‘ostanak’. Zato evanđelist veli da Petar nije znao što govori“, pojasnio je. Nadbiskup je upozorio da svjetlo u životu vjernika ne traje stalno. „Dolaze i tame. Koliko god su teške i izazivaju veliki strah, tame su često providonosne“, rekao je, dodajući kako su mnogi u patnji doživjeli obraćenje i promijenili život. Također se posebno osvrnuo na glas koji iz oblaka govori: „Ovo je Sin moj, Izabranik moj! Njega slušajte!“ i naglasio da učenici tek u tami, kada više ništa ne vide, počinju slušati. „Poruka iz tame je bila: ‘Njega slušajte’. To znači: ne savjetujte Isusa, nego ga slušajte“, ističe nadbiskup, dodajući kako upravo šutnja i slušanje Božje riječi donose preobrazbu, a toga nam danas u molitvi nedostaje te nas Bog ne može poučiti. U zaključku je rekao da Isusovo preobraženje nije samo povijesni događaj, nego poziv svakom kršćaninu. „Nema tako grešnog života koji ne bi mogao doživjeti radikalno preobraženje, a niti tako svetog života kojemu preobraženje ne treba“, poručio je. Pozvao je vjernike da u korizmi pronađu više vremena za molitvu i šutnju, jer „preobrazba života događa se kroz susrete s Bogom u molitvi“.

Na kraju misnoga slavlja nadbiskup je blagoslovio relikvijar sv. Antuna Padovanskog, a potom je župnik fra Dinko nadbiskupu u znak zahvalnosti za pastirski pohod, ali i za pomoć kod obnove krova župne crkve, poklonio sliku koju je izradio slikar Marinko Milinović. Mons. Križić je srdačno zahvalio na poklonu i potvrdio kako župna crkva uistinu jest lijepa i velika, ali su još ljepši ljudi u njoj te dodao da će Božji blagoslov biti nad njihovim mjestom i svim obiteljima u njemu dok god oni dolaze Boga moliti.

Središnjoj proslavi blagoslova relikvijara prethodila je trodnevnica. U njoj su misna slavlja predvodili vojni kapelan don Marko Trogrlić, mladomisnik don Marko Šimundić koji korijene vuče iz ove župe te studentski kapelan u Splitu don Antun Mate Antunović.

Tekst i foto: Danijela Musulin

 

 

 

2025-03-17T12:27:16+01:00
Skip to content